top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPiotr Krzyżan

Wycena projektu wzorniczego – „Ile za to i czemu tak drogo?”

Pan Robert zajmuje się hobbystycznie elektroniką. Postanowił przekuć swój konik w pracę, więc udał się z pomysłem na nowy produkt do projektanta. Liczył, że zapłaci kilka stówek za ładne rysunki plus model 3D i będzie można brać się za produkcję. Niestety, dla Pana Roberta, projektant policzył więcej, niż kilka stówek. Dużo więcej.



Czy dużo to na pewno dużo?


Historia o Panu Robercie jest oczywiście wymyślona, jednak realia w niej przedstawione to fakt. Projekt wzorniczy nie jest tani i co do tego nie ma wątpliwości. Trzeba liczyć się z wydatkami sięgającymi tysięcy złotych. Dlaczego aż tyle? Odpowiedź jest prosta. Praca projektanta to znacznie więcej, niż rysowanie i wymodelowanie prototypu w 3D, chodź to niewątpliwie istotne i przyjemne elementy naszej pracy. Składowych projektu jest jednak więcej i dopiero sumienne wykonanie wszystkich z nich umożliwia otrzymanie wartościowego produktu końcowego. Trzeba bowiem wiedzieć, iż projektowanie to żmudny proces, a nie nagłe olśnienie.



Solidne fundamenty


Wbrew pozorom, to nie praca kreatywna jest podstawowym elementem pracy projektanta. Najwięcej czasu zajmuje etap wstępny do projektu, czyli zebranie tzw. briefu. Brief to zbiór wszystkich ważnych informacji przydatnych w projekcie. Klient jest specjalistą w swojej dziedzinie, ma doświadczenie, wiedzę i umiejętności wypracowane przez lata. Projektant wie natomiast, jak projektować. Nie zna każdej branży, więc aby opracować wartościowy produkt, musi w krótkim czasie zbliżyć się wiedzą do zleceniodawcy. Oznacza to długie godziny szukania wartościowych informacji (normy, bazy patentowe, książki tematyczne etc). Dostęp do nich nie zawsze jest łatwy, a bardzo często płatny. W ramach briefu badamy konkurencję, określamy ergonomię, grupę docelową oraz inne, zależne od projektu, rzeczy. Jak zatem widać, pracy jest sporo i znacząco wpływa to na wycenę projektu wzorniczego.



Niczym nieograniczona kreatywność?


Po zebraniu możliwie obszernego materiału, następuje właściwa część projektowania, czyli tworzenie koncepcji. Nie jest to oczywiście chwycenie ołówka i rysowanie czegokolwiek. Trzeba mieć gdzieś z tyłu głowy ograniczenia wynikające z zebranej wiedzy, jednak mimo wszystko jest to najbardziej twórczy etap pracy. To tu można się wreszcie wyżyć. Etap ten kończy się zarysowaniem pewnej wersji produktu lub usługi, które można zwizualizować jako model prototypowy rzeczywisty lub zdigitalizowany.



W świecie inżynierii


Niektóre zlecenia kończą się w tym momencie. Nie wszystkie projekty trafiają ostatecznie do produkcji, czego idealnym przykładem są futurystyczne modele koncepcyjne aut. Jeśli jednak klient chce kontynuować pracę nad projektem, projektant może zaproponować metody wytwarzania oraz opracować niezbędną dokumentację technologiczną. Po stronie projektanta jest też rozmowa z technologiem i konstruktorem.



Wysokie koszty i ogromna odpowiedzialność


Na sam koniec należy wspomnieć jeszcze o dwóch kwestiach, nie będących bezpośrednio elementami procesu projektowego, jednak wpływającymi na jego wycenę. Projektant ponosi odpowiedzialność za opracowany produkt. I nie chodzi tylko o odpowiedzialność finansową, bo tę kwestię regulują indywidualne zapisy w umowie. Jeśli produkt nie spełni wymagań firmy, chociażby sprzedażowych, psy wieszane będą na osobie projektanta. Jeśli okaże się, że przez jakieś niedopowiedzenie produkt jest wadliwy, to także wina designera. Jak widać, jest to mocno obciążający zawód. Nie tylko psychicznie, ale też finansowo, co stanowi drugą z kwestii. W pracy wykorzystujemy markowe materiały plastyczne najwyższej jakości. Dość powiedzieć, iż koszt jednego koloru markera, używanego do tworzenia koncepcji, to koszt ponad 10 złotych. Do tego dochodzi komputer zdolny poradzić sobie z wymagającymi i drogimi programami 2D i 3D (potrzebujemy osobnego programu do grafiki 2D rastrowej, 2D wektorowej, 3D bryłowej, 3D powierzchniowej oraz renderingu, łącznie kilka lub kilkanaście tysięcy złotych rocznie).



Wniosek


Cena projektu wzorniczego jest wysoka, ale nie niedoszacowana. W jej skład wchodzi szereg zabiegów, których z poziomu zleceniodawcy nie widać. Nie bez znaczenia pozostają też bardzo wysokie koszty własne projektanta, wynikające z cen sprzętu i specjalistycznego oprogramowania. Zestawiając wszystko razem wychodzi suma, która może być pozornie wysoka, jednak w zamian otrzymujemy kompletną usługę na najwyższym poziomie. Taka inwestycja jest w stanie szybko się zwrócić, ponieważ startujemy z produktem wartościowym, dostosowanym do rynku i potencjalnego konsumenta.


Kończąc ten wpis, chciałbym zwrócić uwagę, że każdą wycenę można poddać weryfikacji dzięki kalkulatorowi usług wzorniczych opracowanym przez Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych. Można do niego przejść klikając w poniższy link:

http://www.2plus3d.pl/artykuly/cennik-3d


Jeśli podobają Ci się nasze wpisy, polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z wszystkimi postami!

W punkt - design studio

582 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page